Ráday Pál Általános Iskola
elérhetőségek:
Ráday Pál Általános Művelődési Központ
6326 Harta, Bajcsy-Zs. u. 4.
Tel: 78/507-073
Fax: 78/407-020
Honlap: www.radayiskola.hu
e-mail: Ez az e-mail-cím a szpemrobotok elleni védelem alatt áll. Megtekintéséhez engedélyeznie kell a JavaScript használatát.
Harta nemzetiségi település, a nyelvoktatást két formában valósul meg. A hagyományos nyelvoktatás heti öt órában történik az első osztálytól. A kétnyelvű oktatási forma is az első osztálytól működik, annyi különbséggel, hogy a nemzetiségi nyelv mellett különböző tantárgyakat is németül oktatatnak. Minden évben a végzős tanulóink alap és középfokú nyelvvizsgát tehetnek. A speciális képzésben részesülők nagy többsége leteszi a vizsgát. A nyelvtudás az unióba való elhelyezkedést és vállalkozást, kapcsolat termetési lehetőséget biztosít. Az iskola a hagyományok ápolásra is kiemelten figyel, hogy a diákjaiban értékeljék és tisztában legyen szülő falujuk történetével.
Kormányhivatal ellenőrzése 2016
Hartai Művészeti Alapiskola - Hartauer Kunstschule
Mindannyian hiszünk, és képviselünk olyan alapvető pedagógiai elveket, mint:
- a művészetoktatás embernevelő, értékközvetítő szerepe, hatása,
- a tanuló személyiségének kibontakozása, erkölcsi fejlesztése,
- a foglalkozás során az egyéni képességek figyelembevétele, fejlesztése,
- példaadással való nevelés.
Munkánk során ezeket figyelembe véve törekszünk arra, hogy a művészeti ismeretek elsajátítása mellett, a hozzánk járó gyerekek egész személyiségét fejlesszük. Nyissuk fel szemüket a művészetekre, teremtsünk olyan közeget, ahol a művészeti ismeretek elsajátítása, gyakorlása természetes, értékes tulajdonság.
Munkánk középpontjában két dolog áll:
- a gyermek személyiségének fejlesztése a művészeten keresztül
- erkölcsi és tudásbeli értékközvetítés
Ennek a két célnak az eléréséért tevékenykedünk. A mikéntjére sok lehetőség adódik, mely függ a tantestület, a tanulók összetételétől, és bizonyos mértékig függ az anyagi lehetőségektől is. A célok azonban világosak, melyek érdekében tevékenykedni kívánunk
Iskolaalapítás:
A hartai zeneiskola 1995-ben alakult a helyi képviselő-testület egyhangú döntése alapján.
Az iskolaalapítás szakmai indokai:
1968-tól a dunapataji zeneiskola szervezésében folyt zeneoktatás Hartán. Az elmúlt évtizedekben volt olyan időszak, amikor községünkben – Gerényi Salamon tanár úr munkássága idején – száz gyerek is tanult zenét. Ennek emléke, igénye élt az emberekben.
Romcsek Gáborné 1987-ben négy zongorista növendékkel kezdte újjáépíteni ezt a szép hagyományt. Szervezeti formája továbbra is a dunapataji zeneiskola kihelyezett tagozata volt. Az évek során kialakított maga körül egy szimpatikus kis zeneiskolai közösséget. Állandó nyomás és hiányérzet volt számára, (nem kevésbé a szülőknek, gyerekeknek), hogy az előképző csoportnak csak töredéke ülhet később zongora mellé, más hangszer választására a dunapataji zeneiskola nem adott lehetőséget. 1995-ben, az önálló Hartai Zeneiskola első tanévére beiratkozott 115 fős növendéklétszám igazolta a zeneoktatás iránti valós igények mértékét. A zeneiskolában a 2000/2001-es tanévben 175 növendék tanul. 2003. szeptemberében Hartán, Géderlakon, Solton, Kissolton a zeneiskola 246 növendék képzését biztosítja.
Iskolaépület:
Alakulásakor a zeneiskola az általános iskola épületében nyert elhelyezést, ami célszerű és gazdaságos megoldás a munkáját kezdő intézmény esetében, hiszen ebben az időszakban különösen indokolt minden lehetséges pénzforrást hangszervásárlásra fordítani. 2004. május elsején, Magyarország Európai Unióhoz történő csatlakozásának napján avattuk Hartán az új, kilenc tantermes művészetoktatási intézményt. Ez az épület, egyéni- és csoportos oktatásra alkalmas tantermeivel, szabadtéri színpadával, parkjával megfelel a törvényi elvárásoknak, ugyanakkor Harta érdeklődésre számot tartó középülete.
Az iskola külső folyosóján elhelyezett emléktábla szövege:
„Köszönetet mindazoknak, akik elhatározásából és munkája által megvalósult a művészetek oktatásának e hartai hajléka.
Épült 2003-2004-ben András István polgármester, Énisz Péter alpolgármester, Dr. Leitert János, a kisebbségi önkormányzat elnöke, Czibere Vilmosné Dr., Dollenstein László, Eichamer János, Gottschall Péter, Hinkel Henrik, Hinkel János, Kónya Ferenc, Mayer Zoltán és Wéber Péter önkormányzati képviselő valamint Fábián Sándor jegyző, Gavenda Jánosné zeneiskola-igazgató, Keresztély László községi építész hivatali ideje alatt, Dóka József okl. építészmérnök tervei alapján a DEBMUT Rt. kivitelezésében.
Köszönet minden segítő támogatónak, közöttük a Magyarországi Nemzeti és Etnikai Kisebbségekért Közalapítvány Kuratóriumának és a Bács-Kiskun megyei Területfejlesztési Tanácsnak. „
Bútorzat:
Az új iskolaépület felszerelését, bútorzatát Harta Nagyközség Önkormányzata biztosította. A bútorokat készítette Bíró Lajos asztalosmester (Solt, Szőlőhegy dűlő 35.)
A Hartai Zenekultúráért Alapítvány jelentősen hozzájárult a berendezések, kerti növények beszerzéséhez.
Közművelődési tevékenység :
Harta kulturális életében a művészeti iskola meghatározó szerepet tölt be. A rendszeres hangversenyek mellett szívesen teszünk eleget közművelődési együttműködő partnereink felkérésének. Mind a zongoristák, gitárosok, a blockflöte együttes külön – külön és együttműködve is készít kiállítás-megnyitókra és egyéb rendezvényekre műsor-összeállításokat. A fúvószenekar rendszeresen szerepel Harta és más települések ünnepségein, társadalmi és egyházi rendezvényein. Ezekre a felkérésekre a továbbiakban is számítunk. Az iskola fennállása óta rendszeresek a helyi egyházközségekkel közös rendezvényeink, ezek közül kiemelkedő az adventi köszöntő, amellyel nagy örömet szerzünk mindhárom egyházközség híveinek.
Művészeti iskolánk az igényes iskolai oktatási munka mellett fontosnak tartja a közművelődési feladatok ellátását. A fenntartó önkormányzat és község részére művészeti szolgáltatás nyújtását. Együtteseink színvonalas szerepléseivel Harta jó hírnevét növelik.
A közművelődési feladatvállalás újabb területeit nyitja meg a képzőművészeti tanszakok munkája.
Mellékletek:
- Ajánlás
- Asperján Istvánnétól, Kalocsai Közművelődési Intézmény igazgatójától
- Káposzta Lajostól, a Soltvadkerti Művelődési Ház igazgatójától
- Bakonyi Andreától, a Német Kisebbségi Önkormányzatok Bács-Kiskun megyei Szövetségének irodavezetőjétől
- Hajdú Istvántól, a Bács-Kiskun Megyei Közgyűlés Hivatala Nemzetiségi Központ nemzetiségi referensétől
- Keresztély Lászlótól, a Hartai Zenekultúráért Alapítvány kuratóriumának elnökétől
Elérhetőségek:
Hartai Művészeti Alapiskola
6326 Harta, Templom u. 53.
tel./Fax: 78/ 407-444.
Ez az e-mail-cím a szpemrobotok elleni védelem alatt áll. Megtekintéséhez engedélyeznie kell a JavaScript használatát.